STOP 09 - Miroslav Kalousek; Karel Schwarzenberg; Bilderberg Group; Radarová pěnice - a mnoho dalšího...

Karel Schwarzenberg: Jak korumpuje moc

Čeští občané nevěří svým politikům. Lidem nejvíce vadí, snaha politiků udržet se co nejdéle u moci respektive u „koryta“, vadí jim politická korupce, kterou se již arogantní politici ani nenamáhají skrývat. Zároveň však nemalé množství našich občanů věří, že by TOP09 pod vedením českého knížete, mohl přinést změnu politiky, po které volá. Voliči by si měli raději sundat růžové brýle.  

Spojovaní TOP09 s vírou v nápravu korupce je dost nepovedený oxymoron, kterému věřit je naprosto naivní, neboť nelze podložit jediným racionálním argumentem. Pro jednou si již uvědomme, že TOP09 nerovná se Karel Schwarzenberg. A i kdyby se rovnala, nebylo by to žádnou útěchou. Jde snad na morální kvality bývalého ministra zahraničí absolutně spoléhat? A není toto spoléhání pouze znakem omámení aurou aristokrata a jasem knížecího charismatu?

Argumentem pro důvěryhodnost pana Schwarzenberga bývá tvrzení, že do politiky patří pouze bohatí lidé, protože ty lze jen těžko zkorumpovat. Díky své vysoké movitosti je pak kníže prakticky nezkorumpovatelný, a tudíž mu můžeme věřit. Špatná premisa, špatný argument. Nepleťme se; každý má svou cenu. Nemusí jít vždy jen o peníze. Pro někoho může být lákavý třeba obdiv veřejnosti, podíl na vládě nebo příležitost dopřávat si opojného vzrušení z politické hry samé. Politika je droga. Dává lidem moc, a jak napsal slavný Lord Acton, každá moc má tendenci korumpovat, a absolutní moc korumpuje absolutně.

A je zřejmé, že se Schwarzenbergovi moc opravdu zalíbila. To pro ni neodstoupil po své blamáži v aféře Čunek. Pro ni zradil Martina Bursíka a Stranu zelených, která ho přivedla na post ministra zahraničí. A pro ni zradil i dlouhodobou politiku svého časopisu Respekt, když se spojil s Miroslavem Kalouskem, proti němuž a jeho aférám vedl Respekt dlouhodobý, ale neúspěšný zápas.

Schwarzenbergovi TOP lidé

Kníže jistě může cynicky tvrdit, že Kalouskovi nikdo aféry z jeho éry na ministerstvu obrany neprokázal. Budiž, ale to, že nikdo nikomu nic nedokáže, bylo a je v České republice spíše pravidlem než výjimkou, jak si knížecí pán jistě povšiml. Navíc, postupuje-li vůči Kalouskovi podle presumpce neviny, proč tak důsledně nepostupovat i v aféře Čunek? Takový postoj je stejně konzistentní, jako když Kalousek mluví o cíli stabilizovat státní rozpočet. Pro jaké rozpočty a zákony vlastně Kalousek hlasoval jako koaliční poslanec vlád vedených socialisty před čtyřmi lety?

Ostatně, nejen Kalouska Schwarzenberg zaštiťuje svým dobrým jménem. Zaštiťuje také paní Vlastu Parkanovou, bývalou ministryni obrany, které se podařilo českou armádu a český stát dokonale mezinárodně ztrapnit svým recitálem ódy na americký radar. Zaštiťuje poslance Pavla Severu, který umožnil únik části údajů z takzvané Kubiceho zprávy do médií, čímž by se v každém řádně fungujícím demokratickém státě navždy diskvalifikoval pro výkon jakékoli veřejné funkce. Zaštiťuje však také bývalého ministra kultury Václava Jehličku, který zcela netransparentně ukončil projekt stavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického v Praze na Letné, čímž mimo jiné vyhodil oknem několik desítek milionů korun z kapes daňových poplatníků.

Knížecí záštita Jehličky je obzvláště perverzní.  Před necelým rokem totiž sám Schwarzenberg přišel uctít památku zesnulého Jana Kaplického na Staroměstské náměstí, kde spolu s bezmála třítisícovým davem manifestoval nesouhlas s politikou ministra kultury, dnes jednoho ze svých věrných vazalů.

Ano, až tak korumpuje moc a je hořko smutné vzpomenout si na to, jak Schwarzenberg mentoroval mladého politika Ondřeje Lišku, aby si dal pozor a nenechal se politikou zkazit. Pozor si měl dát Karel Schwarzenberg sám.

(autor: František Nejedlý. Zdroj: frantiseknejedly.blog.idnes.cz)

 

 

Viz též: TOP 09 v Senátu

               "Noblesa" až za hrob 

....

.....